تعطیلی تالارهای نمایشی حداقل تا دو هفته آینده ادامه خواهد داشت

شیوع ویروس کرونا در کشورمان همسو با دیگر کشورهای جهان در کنار تأثیرات مخرب و منفی خود در تمامی حوزه‌ها یکی از بیشترین تأثیرات مخرب خود را بر تعطیلی سالن‌های نمایشی (سینما و تئاتر) گذاشت. به‌گونه‌ای که در سال ۱۳۹۹ هنرمندان تئاتر به‌سبب تعطیلی فعالیت‌های این هنر جز در موارد محدود، روزها و شرایط سختی را چه در حوزه تولید و اجرای عمومی و چه در سایه بسته بودن سالن‌های نمایشی از نظر معیشتی و اقتصادی گذراند.

بعد از جشنواره سی‌ونهم تئاتر فجر در بهمن‌ماه سال گذشته (۱۳۹۹) زمزمه‌هایی مبنی بر قرار گرفتن فعالیت هنرمندان تئاتر از گروه مشاغل سه به گروه دو مطرح شد و در نهایت با اعلام نظر ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی برقرار گرفتن فعالیت هنرهای نمایشی از گروه سه مشاغل به گروه دو، شاهد باز شدن تالارهای نمایشی و از سر گرفتن اجراها در شهرهای نارنجی و زرد بودیم، اما اوج گرفتن شیوع ویروس کرونا در موج چهارم خود از اواخر اسفندماه بار دیگر حکم به تعطیلی سالن‌های نمایشی کشورمان داد. تااینکه از هیجدهم اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰ یک‌بار با بهبود نسبی شرایط شاهد آغاز حیات تئاتر در سال جاری (۱۴۰۰ خورشیدی) بودیم.

تعطیلی تالارهای نمایشی حداقل تا دو هفته آینده ادامه خواهد داشت

اما جمعه (۱۱ تیرماه) بار دیگر اعلام شد به دلیل شیب صعودی میزان ابتلای هم‌وطنانمان به ویروس کرونا (سویه دلتا که نخستین بار در هندوستان دیده شده است) و قرار گرفتن در موج پنجم این ویروس، بار دیگر تهران و برخی دیگر از استان‌ها و شهرستان‌های کشورمان در شرایط قرمز قرار گرفتند و همین مساله یک‌بار دیگر حکم به تعطیلی فعالیت‌های تئاتر در کشورمان تئاتر داد.

در ارتباط با این مسئله، میزان تعطیلی و زمان از سرگیری فعالیت مجدد سالن‌های تئاتر در شهرهای قرمز با قادر آشنا مدیرکل اداره هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به گفت‌وگو نشستیم.

تعطیلی تالارهای نمایشی حداقل تا دو هفته آینده ادامه خواهد داشت

آغاز فعالیت مجدد تالارهای نمایشی به دستور ستاد ملی مقابله با کرونا بستگی دارد

قادر آشنا در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا گفت: هم‌زمان با اعلام قرار گرفتن تهران در وضعیت قرمز از شامگاه جمعه (۱۱ تیرماه) بار دیگر فعالیت سالن‌های نمایشی بنا بر اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا متوقف شده‌ است.

وی در پاسخ به این پرسش که میزان این تعطیلی تا چه زمانی خواهد بود تصریح کرد: تجربه پیش‌از این نشان داده که شیوع هر موج کرونا حداقل دو هفته به شکل مستمر به طول می‌انجامد و بعد از این مدت آرام‌آرام شاهد حرکت شرایط به سمت شیب نزولی خواهیم بود. هرچند مشخص نیست که این موج جدید تا چه میزان به زمان نیاز دارد تا بار دیگر شیب حرکت آن نزولی شود اما حداقل تا دو هفته آینده فعالیت کلیه سالن‌های نمایشی در استان‌ها و شهرهای قرمز به حالت تعطیل درمی‌آید.

مدیر کل اداره هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر آنکه در روزهای تعطیلی تئاتر طی سال گذشته و از سرگیری فعالیت تالارهای نمایشی از نیمه اردیبهشت ماه سال جاری همواره تمامی مراحل ضدعفونی سالن‌ها و رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی به شکل کامل مدنظر مسئولان و مدیران تالارها قرار داشت، تصریح کرد: در روزهای بازگشایی سالن‌های نمایشی طی سال گدشته و سال جاری حتی یک مورد ابتلای هم‌وطنان‌مان به این ویروس در سالن‌های نمایشی گزارش نشده بود اما با این وجود ما نیز مانند تمامی مراکز تابع دستورات ستاد ملی مقابله با کرونا هستیم.

کانال ایران

درباره ی kuop26598

مطلب پیشنهادی

برای تعطیلی سینماها تابع تصمیمات ستاد ملی کرونا هستیم

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا به نقل از روابط عمومی سازمان سینمایی، محمدرضا فرجی درباره تعطیلی سینماها با …